Siin on põhjused miks peaksid magama kottpimedas. Lisaks tunduvalt kvaliteetsemale unele mõjub kasvõi väike valgusallikas magamistoas ööune ajal kahjulikult Sinu tervisele. Loe lähemalt järgmistest punktidest mis eelised saad kui tellid magamistuppa 100% pimendava kangaga aknakatte!

  1. Südamehaiguste ja diabeedi risk

Nimelt suurendab väiksemgi valguskiir une ajal diabeedi ja südamehagisute riski. See tõsiasi ilmnes Ameerika teadlaste läbiviidud uuringust. Kuigi tekkemehhanism on ebaselge, siis tuli uuringust välja, et ka väike valguse kogus une ajal (100 lx)  tekitab südamelöökide kiirenemist une ajal ja samuti tõstab järgneval hommikul insuliini residentsust ehk suurendab veresuhkru taset mis on soodutavaks faktoriks prediabeeti ja II tüübi diabeedi tekkel

Ehk valgus uneajal häirib veresuhkru taseme reguleerimist ning see võib tuleneda ebakvaliteetsest unest ja melatoniini ehk und soodustava hormooni mahasurumisest või sümpaatilise närvisüsteemi aktiveerumisest. 

  1. Ülekaal

Uuringud näitavad, et valgus magamistoas ööune ajal (televiisorist, öölambist, tänavavalgustusest või varasest hommikupäiksest) võib seostada ka ülekaaluga ja rasvumisega. Nimelt tuli uuringust välja, et inimeste seas kes magasid näiteks televiisor käimas või öölamp põlemas, oli ülekaal tunduval suurem kui nende seas kes magasid kottpimedas. Nimelt võib valgus häirida öiste ainevahetusprotsesside regulatsiooni.  See on jällegi seoses sellega, et valgus une ajal häirib glükoosi metoblismi  ja suurendab insuliini residentsut ning see võib olla diabeedi põhjustajaks. Melatoniini tootmise on seotud ka insuliini reguleerimisega. Melatoniin ehk unehormoon tekib kehas vaid kottpimedas, valguse puudumisel.

  1. Valgus segab sügavat REM und

Hinnanguliselt tuleb suletud silmalaugudest läbi umbes 5–10% valgusest. Ometi suutis ka nii väike kogus tekitada katsealustel sügava ja REM-une defitsiidi. Nende unefaaside ajal toimub aga keha põhiline raku-uuendus. Valguse intensiivsus mõjutab ööpäevast rütmi ehk keha ei saa enam laskuda sügavasse unne. Valguse mõjul aktiveerub ka autonoomne närvisüsteem: lõõgastumise asemel saab keha märguande, et tuleb tegutseda, mis toob kaasa ka vererõhu tõusu.

  1. Pimedas jääb kergemini magama

Pimeduses toodab keha und soodustavat hormooni melatoniin ja tänu millele saab kergemini magama jääda. Sellel tähtsal hormoonil on kehas täita oluline roll öö- ja päeva vaheldumise tõlgendamises ning meie une kvaliteedi määramises. Melatoniini nimetatakse ka”pimedushormooniks” kuna keha toodab seda kõige rohkem just pimedas, ööajal.

  1. Aitab püsida mentaalses fookuses

Kottpimedas ruumis magamine mitte ainult ei vähenda öösel ülesärkamist, vaid parandab ka keskendumis- ja tähelepanuvõimet päeva jooksul. Tervislik unetsükkel kestab orienteeruvalt 90 minutit ning tervislik uni parandab emotsionaalset heaolu, vähendab stressi ja ärevust.

     6. Vähendab kehas põletikuprotsesse

Uuringud näitavad, et keha suudab kõige paremini taastuda kui tagatud on sügav uni ilma segava valguseta. Sügavat taastumist soodustava une ajal väheneb kehas põletik, uuenevad rakud ja tasakaalustuvad hormoonid. Kusjuures kõrge põletikunätaja on seotud ka südamehaiguste ja diabeediga.

 

Kuidas saavutada toas kõige efektiivsemalt täielik pimedus, et saavutada vähese vaevaga nii palju eeliseid?

Et kõiki neid positiivseid mõjusid ka enda elus ja tervises kogeda, siis tasub mõelda pimendavate aknakatete peale. Pimenduseks on mitmeid viise, aga kõige parema pimenduse annab topelt aknakate. Näiteks pimendava kärgkangaga voldikkardiad ja lisaks 100% pimendava kangaga tekstiilkardnad lakke kinnitatud alumiiniumsiinil. Võii pimendavad. Kassettrulood ja pimendava kangaga roomakardin, Voldikkardina puhul on kärgkangas on parim valik pimenduse saavutamiseks just seepärast, et sellise kanga puhul ei ole voldikkardina nööride jaoks kangas auke, vaid tänu kärjekujulisele struktuurile jookseb mehhanismi nöör kahe kanga poole vahel läbi.

Voldikkardina puhul saab valida ka süsteemi kus on ühel voldikkrdina mehhanismil nii pimendav kui ka poolpimendav kangas. Päeva ajal saab akna ette tõmmata poolpimendava valgust läbikumava kanga ja õhtusel ajal pimendava kanga.

Väga hea lahendus pimenduseks on ka pimendava kangaga rulookardin. Selle lahenduse puhul annab kõige parema pimenduse kui kardin on aknapalest piisavalt palju laiem, seda vähem tuleb aknapale vahel valgust läbi. Enamasti arvestame ülekatteks 15 cm, pimendava rulookardina puhul oleks väga hea ka 20 cm ülekatet.

 Pimendava kangaga saab valida ka lamellkardinaid, kassettruloosid, katuseaknaruloosid või -voldikkardinaid ja roomakardinaid.

Kusjuures ka väliruloosid on võimalik tellida pimendava kangaga ja lisaks pimendusele tagab väliruloo ka selle, et suvisel ajal jääb toa temperatuur jahedaks kuna väljaspool akent asetsev kardin peatab päikesesoojuse juba õues ja kuumus ei saagi läbi aknaklaasi tuppa tungida.

Küsi meilt julgelt nõu, et kuidas saaksid oma magamistoas saavutada täieliku pimenduse ning mis just Sinu akendele kõige mõistlikum lahendus oleks.